Disk Fren Balataları - berkaygold

İçeriğe git

Ana Menü

Disk Fren Balataları

ÜRÜNLERİMİZ

DİSK FREN BALATALARI

Disk Balatalar 1970’lerin başından beri kullanılmaktadır. Bir disk balatası, tekerleğe bağlı bulunan bir fren diskinin, kaliper içinde diskin her iki tarafından sıkıştırılması şeklinde çalışmaktadır.

   

Disk Balata Fren sitemlerinde; sürtünme malzemesini (balata), dönen fren diskini (ayna)her iki yönden sıkıştırmak için piston kullanılmaktadır. Disk aynası tekerleklere bağlıdır, ve böylece durma gerçekleşir.
Araç, tekerlekler ile yol yüzeyi arasındaki sürtünmeden dolayı durmaktadır.

Disk balataların kendinden-enerji yaratma özellikleri yoktur; bu nedenle, disk balatalara kampana balatalara kıyasla daha yüksek bir basıncın uygulanmasına gerek duyulmaktadır.
Bu dezavantajın dışında disk balatalarının avantajları aşağıda sıralanmıştır:- Kaydırmaya karşı daha dirençlidir. Ayna ve balatalar parçaların içinden havanın en kısa sürede akabileceği şekilde monte edilir. Aslında, fren diskinin %80’i açıktadır. Aynı zamanda, ayna ısınınca balatalara doğru genleşir, ancak kampana balatalarda bu genleşme fren pabucundan dışarıya doğru değildir.
-Disk balata kullanışan araçlar; düz yollarda sapmadan dosdoğru, durdurmaktadır. Disk balataların sürtünmesi uygulanan basınçla doğru orantılıdır. Kampana balatalar, kendi-enerjilerini yaratabilme özellikleri nedeniyle, aynı dingil üzerindeki bir tekerlek diğer taraftan daha farklı ve beklenmeyen bir frenlemeye sebebiyet verebilir. Aracın düz yolda kontrolünü güçleştirebilir.
- Islak durma mümkündür. Su aynanın dikey yüzeyinden kolayca akar ve balatalar ayna yüzeyine sürekli değer, bu durum su birikmesini ve frenlerin kaymasını etkili bir şekilde önler.- Az sayıda tamir parçası bulunur. Az sayıda kullanılan parça bulunması nedeniyle disk balatanın tamir işlemi basit bir kampana balataya oranla daha kısa sürer.


     

ARA
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön