KALİTE - berkaygold

İçeriğe git

Ana Menü

KALİTE

KALİTE VE KONTROL

KALİTE KONTROL VE TESTLER
Sürtünme Balataları güvenlik malzemeleridir. Fren sistemlerine karşın pratik olarak güvenlik açısından başarısız olmamalıdırlar. Bu nedenle, önceden belirlenmiş taleplerin düzeyi ile de bağlantılı olarak, balata endüstrisinde formülasyon konmsepti ve onu takip eden fiziksel ve tribiyolojik testler için oldukça yüksek güvenlik marjlar belirlenmiştir.
Ek sürüş testleri ve dayanıklılık konusundaki araştırmalar sürtünme materyali üreticilerinin kendi içinde sürmekte ve en az onlar kadar müşterilerinin çalışmalarını da istenilen özelliklerin karşılandığını garanti edecek sonuçları beraberinde getirmektedir. Kalite Güvenlik Sistemi gelen hammadde incelemelerini parsiyel veya tamamlanmış mikslerin kontrol ve onayını, prosesin kontrolünü ve son olarak mamul madde denetimini kapsamaktadır.
Dinamometre ve araçlar üstünde yapılan testler:
Sadece dinanometre testlerinin kişisel gözlem gurubuna dayalı (örn: ses ve genel frenleme konforu vbgb.) tüm kalite kriterlerini kayıt altına alamaması neden ile; durum testleri ve araç testleri her zaman birbirini tamamlayacaktır.

Dinamometre testleri genel olarak aşağıdaki avantajlara sahiptir;
- Test prosesinin daha iyi tekrarlanabilirliği ve karşılaştırabilirliği
,- Hava ve iklimden bağımsız olarak yapılabilmesi ve 3 vardiya operasyon yapılabilir olması,- Dinamometreler çok değişik ölçme ve değerlendirme aparatının kullanılarak, fren sisteminin yeni baştan ayarlanması ve kesin ölçümler yapılabilmesine olanak vermektedir.
Dezavantajları :
- Dinamometre ve araç testleri sonmuçları karşılaştırmak çoğunlukla zordur.- Değişik durum testlerinden elde edilmiş sonuçların, diğer yan koşullara (soğuma, kontrol vs...) bağlı olarak karşılaştırılması çoğu kez olanaksızdır.- Kişisel ama çok önemli olan sürüş izlenimlerinin eksikliği (davranış rahatlığı)Araç testlerinde bugünkü ilgi rahatlık davranışı üzerindedir. ( ses, judder) Ki araçların ortalama sürüş rahatlığı talebi gittikçe artmaktadır.Fren testlerin en önemlisi parçası olmaya eden Yokuş Aşağı Sürüş Testi; frenlerin olağanüstü koşullarda çalışmasını garanti etmesi nedeni ile hala çok önemli rol oynamaktadır. Bu olağanüstü testler frenlerin ve balataların yüksek güvenlik potansiyelleri olduğunu göstermek için tasarlanmış, böylece bakımsızlık veya sürüş yeteneksizliğinin bir dereceye kadar karşılanması amaçlanmıştır.

ARA
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön