Kampana Fren Balataları - berkaygold

İçeriğe git

Ana Menü

Kampana Fren Balataları

ÜRÜNLERİMİZ

KAMPANA FREN BALATALARI

Kampana balatalar arkadan çekişli, önden çekişli ve dört çeker araçların birçoğunun ön ve arka tekerleklerinde kullanılmıştır. 1970’lerin başından beri çok az sayıda aracın ön tekerleklerinde kampana sistemi kullanılmıştır..                         
Kampana balatalar motorlu taşıtlar üzerinde ilk kullanılan balatalar olup, hala birçok aracın arka ve ön tekerleklerinde frenleme için kullanılmaktadır.
Kampana balatalar, karşılıklı gelen ve dingil başına iki adet fren pabucu üzerine monte edilirler. Fren merkezinden fren silindirine uygulanan hidrolik güç vasıtası ile fren pabuçları hareket eden kampanaya doğru itilmektedir. Böylece aracın durması sağlanmaktadır.
Kampana balataların üretimi, servisi ve onarımı oldukça ekonomiktir. Kampana frenler için parçalar genel olarak bulunması kolay ve uygun fiyatlıdır. Bazı araçların el frenleri de kampana balatalara bağlı olarak çalışmaktadır. Ön tekerleklerde disk balataları arkada kampana balataları gösteren tipik fren sistemi ve parçaları.Kampana Frenlerin bazı avantajları şöyle sıralanabilir:
- Büyük ölçüde tüm servisler ve servis elemanlarınca bilinir.- Ortak parçalar mevcuttur.- Genellikle düşük maliyetli parçalar bulunur.- Çok az özel alet ve ekipman ihtiyacı vardır.- Yardımı olabilecek özel aletler zaten hazırda mevcuttur.- El Freni kolayca kullanılır ve kampana balatalar ile birlikte tamiri yapılabilir.Kampana Frenlerin dezavantajları da aşağıda sıralanmıştır:- Bir çok küçük ve birbirinden ayrı parçanın kontrolü, servisinin yapılması,   temizlenmesi, kullanılması ve yağlanması gereklidir.
- Sıcakken kolayca kaydırabilir, renk ve şekil değiştirebilir. Kampana sıcaklığı,   kampana içindeki balataların dışa doğru genişlemesini sağlamaktadır.
- Su frenlemeyi azaltır. Çünkü su balatalar ile kampana arasına girer ve   sürtünmenin azalmasına neden olur.


                   


      

ARA
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön